Kohl to tradycyjny proszek do makijażu. Od starożytności znany jest na Bliskim Wschodzie, a także we wschodniej i południowej części Azji. Na co dzień stosują go mieszkanki krajów arabskich oraz Azji Południowej. Malują się nim również mieszkanki Afryki Północnej.

Kohl Arabski do oczu

Ze względu na szerokie rozpowszechnienie, w różnych częściach Orientu nazywa się go nieco inaczej. W języku arabskim to kuhl, kohl, kahol lub kol, zaś na południu Azji znany jest jako surma bądź sirma. W języku hindi i urdu to po prostu kajal. Po malajsku zwie się go kanmashi, natomiast Somalijki używają kwalli. Wszystkie określenia nawiązują jednak do słowa „kahal”, oznaczającego tyle, co „namaszczanie oczu”. Niezależnie od geografii i nazewnictwa, kohl jest czarny jak smoła i służy do podkreślania oczu. Jest niezwykle trwały i mocno napigmentowany, co pozwala uzyskać nawet wodoodporną kreskę. Rysuje się ją na linii wodnej dolnej powieki, przy czym kohl służy nie tylko makijażowi, ale równocześnie chroni i pielęgnuje oczy. Surowiec ten jest bogaty w odżywcze olejki i ekstrakty z ziół, dzięki czemu działa przeciwzapalnie, obkurcza naczynka krwionośne, rozjaśnia i wyostrza spojrzenie oraz likwiduje oznaki zmęczenia, w tym opuchliznę.

W wielu regionach, głównie na terenie Azji, od dawien dawna przypisuje się mu również funkcje magiczne. Pomalowanie oczu kohlem ma osłaniać przed działaniem złych mocy. Jako że na ich działanie narażeni są wszyscy bez wyjątku, po kohl sięgają także mężczyźni i dzieci. Z kolei stosowanie kajalu przez mieszkańców obszarów pustynnych i gorących ma chronić oczy przed podrażnieniami powodowanymi silnym wiatrem, zamieciami piaskowymi czy ostrym słońcem.

kredka do oczu

Tak więc Kredka do Oczu KOHL EYE PENCIL LONG WEARblackest black marki VIPERA nie jest zwykłym ołówkiem do oczu, ani eye-linerem. To produkt naturalny, o silnych właściwościach pielęgnacyjnych.

Powinny zwrócić na niego uwagę w szczególności te osoby, którym zależy na trwałym, a jednocześnie bezpiecznym makijażu. Kohl nie osypuje się. Charakteryzuje się głęboką, wręcz smolistą czernią, a zatem lepiej nakładać go precyzyjnie i z umiarem. Na szczęście, jest łatwy w aplikacji. Potrafi wyostrzyć kolor tęczówki i rozjaśnić białka oczu. Kredka KOHL  jest wystarczająco miękka, aby malować nią bez naciągania skóry.  Po nałożeniu daje się rozmazać palcem lub pędzlem, aby uzyskać bardziej zadymiony makijaż oczu.

Do czego służy kredka do oczu – Kohl

Za pomocą Kredki KOHL można stworzyć efektowny makijaż w trendzie Smoky Eyes; na powieki nałóż jasną bazę VIPERA Mineral Dream Cream, a następnie narysuj kreskę, kierując KOHL od zewnątrz ku wewnętrznemu kącikowi oka. Rozetrzyj czerń opuszkiem palca lub pędzelkiem i jeszcze raz powtórz malowanie. Nie zapomnij podkreślić linii wodnej oka wzdłuż dolnej powieki.  Zamykając oczy, kalkujesz na górną powiekę czerń z linii wodnej oka, co wspaniale wzbogaci i wyostrzy spojrzenie.

long wear kohl eye pencil