Encyklopedia
CO PRZYCHODZI CI NA MYŚL, KIEDY MYŚLISZ O MARCE VIPERA? Z PEWNOŚCIĄ TWOJE MYŚLI KIERUJĄ SIĘ KU PIĘKNYM, KOLOROWYM MAKIJAŻOM. VIPERA NIEWĄTPLIWIE KOJARZY SIĘ Z DOBREJ JAKOŚCI, PROFESJONALNYMI KOSMETYKAMI DO MAKIJAŻU. PRZY ICH POMOCY MOŻNA WYCZAROWAĆ CUDOWNE STYLIZACJE. W NASZYM ASORTYMENCIE POSIADAMY KOSMETYKI DLA KOBIET NIEMAL W KAŻDYM WIEKU.
Jest pochodną mocznika. Naturalnie występuje także w korzeniu żywokostu, pozyskiwany z roślin strączkowych, kiełków zbóż, łupin owoców kasztanowca oraz łusek ryżu. Ma właściwości nawilżające i regeneracyjne – stymuluje podział i wzrost komórek, przyspiesza ziarninowanie uszkodzonej tkanki. Stosowany w preparatach kosmetycznych przyspiesza regenerację, łagodzi podrażnienia, zmiękcza i usuwa spękania skóry, wpływa korzystnie na gojenie ran i oparzeń. Nie wywołuje alergii. Jest substacją niekomedogenną, co oznacza, że nie zapycha porów a jej stosowanie spłyca powstałe blizny. Preparaty z alantoiną polecany są przy cerze suchej, wrażliwej i podrażnionej a także przy łuszczycy, łojowym i atopowym zapaleniu skóry. Cechuje się działaniem keratolitycznym i przeciwtrądzikowym, działa przeciwzapalnie.
Aloes leczniczy to sukulent pochodzący z Ameryki Południowej. Jego grube liście zawierają miąższ, który jest bogaty w witaminy: C, A, E oraz witaminy z grupy B, mikroelementy takie jak: cynk, magnez, wapń, chrom, żelazo, potas, miedź, mangan, fosfor, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i sterole roślinne. Zastosowania zewnętrzne: łuszczyca, trądzik, przyśpieszenie gojenia się ran. Uśmierza dolegliwości charakterystycznych przy gojeniu się ran (swędzenie, obrzęki, bóle), chroni przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym, redukuje blizny, podrażnienia skóry czy stany zapalne skóry.
Sok z aloesu ma właściwości nawilżające, oczyszczające, a także bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze. Spożywanie soku pomaga także w problemach z układem pokarmowym.
Czynnik powodujący odbicie i rozproszenie światła. Rozświetla cerę. Wysokiej klasy czystości płatki aluminium przeznaczone do wykorzystywania w kosmetykach, dający efekt połysku. Unikalna technologia tego produktu zapewnia doskonałe przyleganie i transparentność.
Pochodzący z Maroka naturalny olejek z drzewa arganowego świetnie odżywia i nawilża skórę, dzięki czemu optycznie ją odmładza. Kosmetyczne właściwości arganu były znane od wieków w rejonie północnej Afryki, ale dopiero w ostatnich latach surowiec ten stał się popularnym środkiem do pielęgnacji skóry twarzy. Argan wykazuje korzystne działanie na wiele typów cery oraz problemów skórnych. Jego czynne składniki takie jak duża zawartość witaminy E oraz antyoksydanty sprawiają, że jest wyjątkowo skutecznym remedium kuracji odmładzających, wyraźnie opóźniających starzenie. Kuracja olejkiem arganowym pozytywnie wpływa na zmniejszenie zmarszczek. Skóra zyskuje sprężystość, odżywienie i odnowę. Aktywne substancje zawarte w olejku arganowym pomagają skórze odzyskać równowagę i zdrowy wygląd. Sprawdzają się w walce z trądzikiem oraz innymi niedoskonałościami cery wynikającymi z zaburzeń hormonalnych. Olejek pomaga usunąć przebarwienia i inne drobne zmiany skórne. Co ważne, jego skuteczność została potwierdzona na różnych typach skóry – od suchej, poprzez tłustą, na wrażliwej kończąc.
Olej awokado to surowiec naturalny o właściwościach nawilżających, zmiękczających i natłuszczających, a także łagodzących, przeciwzmarszczkowych, antyoksydacyjnych, gojących i okluzyjnych. Oznacza to, że zwiększa elastyczność i przepuszczalność komórek, co optymalizuje wychwytywanie składników aktywnych. Dzięki temu można osiągnąć przeniknięcie wielu naprawczych składników od naskórka aż do skóry właściwej tak, aby działały również od wewnątrz do na zewnątrz. Odżywia głębokie warstwy skóry. Jest bogaty w witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, a także w cynk, wapń, sód, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas. Chroni przed szkodliwemu działaniu promieni UVA i UVB. Olej awokado jako półprodukt kosmetyczny polecany jest do przygotowania preparatów do skóry suchej, popękanej, uszkodzonej, normalnej, dojrzałej, delikatnej, w tym skóry małych dzieci.
Jest to kwas z grupy kwasów dikarboksylowych. Znajduje się również w pszenicy, jęczmieniu i życie. Działa przeciwbakteryjnie i hamuje rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych, zapobiega powstawaniu zaskórników, leczy przebarwienia, reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, wygładza blizny potrądzikowe oraz nie podrażnia skóry. Można go stosować cały rok, ponieważ nie wykazuje działania fotouczulającego.
Substancja aktywna, łączy w sobie właściwości dwóch składników: kwasu azelainowego, którego jest syntetyczną pochodną i aminokwasu glicyny. Azeloglicyna posiada działanie antybakteryjne, antytrądzikowe i regulujące wydzielanie sebum – zmniejsza ilość mikroziarniaków i wewnątrz mieszkowych bakterii propionowych oraz redukuje wolne kwasy tłuszczowe w sebum skóry nie zmniejszając morfologii gruczołów łojowych. Rozjaśnia przebarwienia, przeciwdziała zaskórnikom, nawilża i uelastycznia skórę. Można ją stosować w pielęgnacji zmian trądzikowych oraz przy skórze wrażliwej i naczyniowej, a także w okolicach oczu. Rozpuszcza się w wodzie.
Syntetyczny wypełniacz stosowany do poprawy przyczepności oraz do polepszenia aplikacji kosmetyku. Zapewnia trwałość makijażu.
Wykazuje właściwości matujące, polepsza krycie i rozprowadzalność produktu. Ma bardzo dobre właściwości sensoryczne, dzięki czemu kosmetyk nie jest lepki, ale jedwabisty. Wzmacnia intensywność koloru, zapewnia wodoodporność i nieprzenoszenie się kosmetyku na inne obiekty.
Zawarta w rumianku naturalna substancja aktywna, wykazuje szerokie spektrum działania kosmetycznego, antyseptycznego, łagodzącego, przeciwzapalnego. Ułatwia proces gojenia się ran i docieranie składników aktywnych do komórek. Stosowany głównie w pielęgnacji skóry alergicznej, naczynkowej i wrażliwej. Wspomaga leczenie łuszczycy i zmian trądzikowych.
Co to jest D-Pantenol?
Pochodna kwasu pantotenowego, znany również jako prowitamina B5, która naturalnie występuje w naszej skórze, włosach i paznokciach. Jest to składnik bardzo dobrze tolerowany, praktycznie nie zdarzają się przypadki podrażnienia czy uczulenia ze strony pantenolu. Łatwo wnika w głąb skóry. Zmniejsza utratę wody przez naskórek i skutecznie nawilża skórę, nadając jej miękkość i elastyczność. D-pantenol stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa gojąco i regenerująco; pomocny przy gojeniu ran i drobnych uszkodzeń skóry oraz leczeniu blizn. Poprawia barierę lipidową naskórka, już po 7 dniach zastosowania skóra staje się bardziej nawilżona i mniej łuszcząca. D-pantenol działa łagodząco i przeciwzapalnie; pomocny przy podrażnieniach skóry, łagodzi zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie. Jest niekomedogenny. Wykazuje działanie antybakteryjne, co pomaga przy leczeniu trądziku.
Nieorganiczny związek chemiczny stanowiący naturalny filtr UVA i UVB, który chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. W produkcie również pełni funkcję ochronną przed UV, aby jakość produktu nie uległa pogorszeniu.
Znakomity składnik do pielęgnacji skóry. Szczególnie cennymi składnikami ryżu są nienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (NNKT/EFA), których udział pomaga skutecznie walczyć z licznymi chorobami skóry. Ryż wykazuje korzystne właściwości oczyszczające. Zawarte w ryżu substancje neutralizują toksyny, w tym związki metali ciężkich oraz regenerują uszkodzone struktury na skutek znacznego wpływu zanieczyszczeń. Obecność składników odżywczych pozwala wzmocnić skórę, a dzięki wybitnym zdolnościom przenikania, odżywić także głębsze jej warstwy. Polecany również do cery ze zmianami pigmentacyjnymi.
Koktajl ekstraktów z: łopianu, cytryny, chmielu, dziurawca, szałwii, magnolii, mydlnicy lekarskiej, oczaru wirginijskiego, orzecha włoskiego, arniki górskiej i czerwonego winogrona – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Spowalnia proces starzenia się naskórka i oddziaływuje na popękane naczynka. Poszczególne rośliny pełnią różne funkcje: mają właściwości ściągające, udrażniające lub uszczelniają naczynia krwionośne. Stosowane w kosmetykach ograniczających rumień.
Olej z dwuletniego wiesiołka, wieloletniej rośliny pochodzącej z Ameryki Północnej. Wytwarzany z niej olej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz uaktywniają funkcje odmładzające. Tymi kwasami są: kwas linolowy (LA) oraz kwas gamma-linolenowy (GLA). Olej z wiesiołka pozytywnie oddziaływuje na włosy, skórę i paznokcie. Kwas cis-linolowy korzystnie wpływa na stężenie trójglicerydów oraz na całkowity poziom cholesterolu we krwi. Pomaga w walce z trądzikiem, łojotokowym zapaleniem skóry i w niektórych przypadkach łuszczycy. Wiesiołek stanowi naturalne źródło witaminy E, magnezu, wapnia, cynku i selenu.
Gliceryna ma doskonałe właściwości łagodzące, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia. Wygładza, poprawia elastyczność, reguluje procesy prawidłowej odnowy naskórka. Gliceryna penetruje do głębszych partii warstwy rogowej naskórka i pozostaje tam, „trzymając” wodę przez ok 24h.
Unikalny, egzotyczny olej z niedojrzałych ziaren kawy Arabica należy dziś do nowej w kosmetyce gamy naturalnych, cennych produktów z Puszczy Amazońskiej. Otrzymywany jest w wyniku tłoczenia na zimno świeżych ziaren z zielonych owoców drzewa kawowego. Jako emolient utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zmiękcza i wygładza skórę. W kosmetyce i suplementacji, całkiem niedawno docenione zostały jego właściwości niezwykle bogatego w zwalczające wolne rodniki antyoksydanty o zdolnościach chroniących nasze DNA, które wynikają z obecności witaminy E i kwasu chlorogenowego. Chroni skórę przed działaniem promieniowania UV. Idealny do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, zmęczonej i mało elastycznej oraz skóry z cellulitem i rozstępami.
Sól sodowa kwasu hialuronowego, składnika stanowiącego element strukturalny macierzy komórkowej, łączący włókna elastynowe z kolagenowymi skóry właściwej. Z kolagenem stanowią najważniejsze składniki skóry. Jeden z niewielu surowców stosowanych w medycynie i kosmetyce, który jest identyczny ze związkiem naturalnie występującym w organizmie. Substancja fizjologiczna, której stosowanie nie powoduje alergii ani podrażnień. Wpływa korzystnie na stopień nawilżenia, poprawia kondycję suchej skóry. Może być stosowany jako środek nawilżający. Wiążąc wodę w naskórku, wygładza go, a także chroni przed wysuszeniem. Surowiec ten stosuje się także jako substancję ochronną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wykazuje także działanie kojące i łagodzące.
Isopentyldiol 40% to wielokierunkowo kondycjonujący emolient i nawilżacz o właściwościach kondycjonujących, poprawia przenikanie składników aktywnych. Wiążąc wodę w warstwie rogowej naskórka poprawia napięcie i elastyczność skóry.
Naturalny olejek, który produkuje się z nasion drzew jojoba stał się jednym z podstawowych składników kosmetyków stosowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą witamina E oraz witaminy z grupy B, a także jod, miedź, selen, chrom i cynk. Ten bezzapachowy olejek ma bardzo skuteczne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i nawilżające skórę. Jest znakomitym produktem naturalnym wykorzystywanym w leczeniu wielu chorób skóry. Idealny dla każdego typu cery, nie powoduje reakcji alergicznych ani podrażnień.
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry, odpowiadającym za odpowiedni poziom jej nawilżenia. Łączy włókna kolagenowe z elastynowymi w skórze właściwej. Charakteryzuje się wysoką wchłanialnością z kosmetyków, dzięki czemu może wnikać w głębsze warstwy skóry. Sprawia także, że inne substancje czynne w kremach i maseczkach są lepiej absorbowane przez skórę, dlatego jest często stosowany w kosmetykach nie tylko do cery dojrzałej, ale również odwodnionej, mieszanej i tłustej. Kremy w których zastosowano kwas hialuronowy jako czynnik nawilżający nie powodują rozszerzania naczyń krwionośnych, dlatego można je bezpiecznie stosować w zimie jako kremy ochronne przed działaniem mrozu. Wiążąc wodę w naskórku wygładza go, a także wykazuje działanie kojące, łagodzące, odmładzające. Stosowany najczęściej w kosmetykach nawilżających.
Estrowa płynna pochodna masła shea – wykazuje skuteczne działanie pielęgnacyjne; natłuszcza i nawilża. Dzięki niemu skóra staje się gładka i miękka. Substancje zawarte w maśle shea przyspieszają gojenie się ran, podrażnień, wyciszają stany zapalne i skutki poparzeń słonecznych. Lipex Shea Light jest naturalnym filtrem UV. Nie alergizuje, może być stosowany do każdego rodzaju cery i na wszystkie partie skóry, nawet te najbardziej wrażliwe. Cera sucha zyskuje nawilżenie i natłuszczenie. Utworzony na skórze delikatny film chroni przed słońcem, mrozem, wiatrem. Chroni przed wysuszeniem i starzeniem wspomagając utrzymywanie wody w komórkach skóry. Masło działa także korzystnie na cerę tłustą, nie powoduje zaczopowania ujść mieszków włosowych. Działa łagodząco i odżywczo. Przy cerze tłustej polecane jest do stosowania na noc. Pomocne jest także w chorobach skóry takich jak trądzik, łuszczyca i dermatozy. Masło świetnie sprawdza się jako środek do masażu bolących mięśni, w leczeniu reumatyzmu, podrażnień skóry. W Afryce jest używane bez domieszek jako maść przeciw rozstępom oraz do pielęgnowania niemowląt i starszych dzieci.
Olej makadamia jest wynikiem tłoczenia orzechów makadamia na zimno. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (ok. 75% stanowią kwasy – oleinowy, palmitynowy i oleopalmitynowy), składniki mineralne, witaminy A, B i E oraz lecytynę i skwalen. Bardzo dobrze regeneruje skórę, zmiękcza, nawilża, odżywia, wygładza i poprawia elastyczność. Chroni skórę przed odwodnieniem. Szybko się wchłania, a skóra bardzo dobrze go toleruje, ponieważ zawiera olej palmitooleinowy, który jest także składnikiem ludzkiej skóry. Olej makadamia jest hipoalergiczny i został uznany za odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, a szczególnie dla skóry wrażliwej, starzejącej się, łuszczącej i delikatnej.
Olej marula to kolejny, nowej generacji skarb z ziemi afrykańskiej. Tłoczony z pestek owoców drzewa marula, polecany jest zarówno do pielęgnacji skóry jak i włosów. Olej o wysokiej stabilności, który przedłuża trwałość innych delikatnych olejów jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki. Zawiera witaminy C i E oraz flawonoidy. Dzięki zawartości także nienasyconych kwasów tłuszczowych, wbudowuje się w struktury skóry, co wzmacnia barierę lipidową i poprawia stopień nawilżenia skóry. Wykazuje działanie gojące i regenerujące, stymuluje aktywność przeciwzmarszczkową, poprawia elastyczność skóry, chroni kolagen przed rozkładem. Działa antybakteryjnie, jest odpowiedni do pielęgnacji okolic oczu.
Organiczna substancja, pochodna kwasów tłuszczowych. Poprawia wodoodporność, trwałość, krycie oraz nadaje miękkość. Zmniejsza pylenie kosmetyku.
Działa jako środek kojący, łagodzący rumień. Jest to synergiczna i opatentowana kombinacja morskiej wody źródlanej i niepowtarzalnego ekstraktu aminokwasów pozyskanych z nasion dyni. Ma właściwości matujące i utrwalające. Zmniejsza skórne zaczerwienienia, ogranicza reaktywność skóry.
Olejek ryżowy jest produktem otrzymywanym z otrębów ryżowych (Oryza Sativa). Jest on niejako produktem ubocznym pozostałym z przerabiania ziaren ryżu w młynach. Japonki używają czystego oleju ryżowego do pielęgnacji cery, a do maseczek i peelingów stosują otręby ryżowe bogate w ten olejek. Dzięki temu cieszą się nieskazitelnie gładką cerą o jednolitej i delikatnej strukturze, a mimo to odpornej na czynniki zewnętrzne. Olej ryżowy zawiera szereg biologicznie aktywnych składników. Najważniejsze to: gamma oryzanol – silny przeciwutleniacz, tokotrienole i tokoferole – przeciwutleniacze takie jak witamina E, kwasy omega-6 (nawet 33%), kwasy omega-9, kwas stearynowy i kwas ferulowy, który jest wyjątkowo korzystny dla zdrowia skóry. Bardzo korzystnie oddziałują także na skórę minerały zawarte w olejku: wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź. Niezawodne w walce z osłabieniem funkcji skóry są sterole roślinne o właściwościach kojących, beta-karoten, alfa-karoten, likopen, koenzym Q10, polifenole i inne oksydazy chroniące przed starzeniem się skóry wywołane przez wolne rodniki. Olej ryżowy jest wyjątkowo delikatny i hypoalergiczny, rozjaśnia przebarwienia i zawiera wysoki filtr UV.
Jedwabisty puder ryżowy pochodzenia organicznego. Jest niemal całkowicie transparentny i bardzo lekki. Puder ryżowy cechuje skuteczna absorpcja sebum i wilgoci. Jest polecany dla cery tłustej i mieszanej. Ma silne działanie matujące. Jest to jeden z obecnie najpopularniejszych wypełniaczy kosmetycznych pochodzenia organicznego. Dodany do pudrów daje im jedwabistość i sprawia, że aplikacja jest przyjemniejsza. Puder ryżowy cechuje silna adsorpcja sebum i wilgoci. Ma silne działanie matujące co sprawia, że można go spotkać na rynku kosmetyków gotowych jako transparentny puder matujący. Często jest stosowany przez charakteryzatorów i fotografików.
Olej z dzikiej róży – o największej potencji leczniczej pochodzi z Południowego Chile. Tamtejsze warunki wzrostu są niepowtarzalne w skali całego świata, dlatego olejek pochodzący z tego regionu jest tak wyjątkowy. Postrzegany jest jako jeden z najważniejszych olejków do pielęgnacji skóry. Jest niezastąpiony ze względu na fenomenalne właściwości nawilżające. Obdarowuje bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantami, sterolami, karotenoidami, witaminami i minerałami. Zawiera wyjątkowo dużą ilość witaminy C, która wpływa na syntezę kolagenu i jest ważnym elementem ochrony przed wolnymi rodnikami, tym samym przeciwdziała starzeniu się tkanek. Olej poprawia elastyczność skóry, regeneruje, likwiduje niewielkie zmarszczki oraz blizny. Poza witaminą C, zawiera witaminy z grupy B, które zapobiegają zmianom trądzikowym i łojotokowym. Olej zawiera także naturalną tretinoinę, pochodną retinolu – witaminę A, która odnawia i odbudowuje skórę oraz należy do największych sprzymierzeńców w walce ze zmarszczkami. Działanie nawilżające, zmiękczające i wygładzające skórę jest efektem obecności związków witaminowych, pektyn, aminokwasów, a w szczególności organicznych kwasów owocowych. Dzięki tym właściwościom zmniejszają się zmiany trądzikowe i potrądzikowe oraz poprawia się stan i wygląd skóry tłustej. Ponadto kwasy owocowe zmniejszają suchość skóry wskutek stymulacji biosyntezy ceramidów i wzrostu ich poziomu w naskórku. Olej doskonale pielęgnuje skórę z rozstępami, cellulitem, bliznami, łuszczycą. Bardzo pomocny przed i po zabiegach dermo-kosmetycznych takich jak: depilacja, zabiegi laserowe, głębokie złuszczanie naskórka. Olejek z nasion dzikiej róży wykazuje wszechstronne, pozytywne działanie na skórę, posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, ściągające, nawilżające. Jest często określany jako „olej młodości i źródło zdrowia”.
Olej z owoców rokitnika – intensywna, czerwona barwa oleju wynika z wysokiej zawartości witaminy A w postaci karotenoidów (beta-karotenu w ilości od 40 do 100mg% oraz likopenu, kryptoksantyny i zeaksantyny w ilości 180-250 mg%). Karotenoidy odpowiadają za własności regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe oraz antyoksydacyjne, a także poprawiają koloryt skóry i chronią przed promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo olej z owoców rokitnika zawiera wysoką dawkę witaminy E, minerałów oraz flawonoidów korzystnie wpływających na drobne naczynka krwionośne. Wśród grupy olejów roślinnych, charakteryzuje się unikalnym składem kwasów tłuszczowych. Jako jeden z nielicznych olejów roślinnych, zawiera wysokie stężenie kwasu tłuszczowego palmityno-oleinowego (omega-7). Kwas omega-7 jest naturalnym składnikiem lipidów skóry, wpływa na proces ziarninowania i regeneracji naskórka, odpowiadając za gojące właściwości oleju rokitnikowego. W kosmetyce stosuje się go w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, wymagającej regeneracji, podrażnionej np. opalaniem, jak również otacza dbałością cerę naczynkową i z trądzikiem różowatym. Jest on zaliczany do esencji przeciwzmarszczkowych, chętnie stosowanych w produktach dla cer dojrzałych. Kolejną istotną cechą tego oleju, wynikającą z wysokiej zawartości karotenoidów, witaminy E oraz polifenoli, jest jego zdolność do częściowej absorpcji promieniowania słonecznego z zakresu UVB oraz wysoka aktywność antyoksydacyjna zwalczająca wolne rodniki, co zalicza go do naturalnych filtrów przeciwsłonecznych.
Inaczej składniki myjące lub detergenty. Tworzą je micele, które kulistą powłoką delikatnie otaczają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak kurz, nadmiar sebum, pozostałości po makijażu czy bakterie, doprowadzając skórę do stanu czystości.
Inaczej mazeina. Stanowi wypełniacz pudrów matujących. Zadaniem skrobi kukurydzianej jest zmatowienie, wygładzenie i zmiękczenie skóry. Pochłania wilgoć i sebum.
Tlenek cynku to naturalny minerał stanowiący filtr UVA i UVB, który chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. W produkcie również pełni funkcję ochronną przed UV, aby jakość produktu nie uległa pogorszeniu. Stosowany jest najczęściej w kosmetykach do cery tłustej i trądzikowej, ponieważ posiada właściwości matujące.
Witamina E ma działanie silnie antyoksydacyjne i jest niezastąpiona w leczeniu trądziku, blizn, grzybic. Chroni warstwę tłuszczową naskórka, poprawia ukrwienie skóry, wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry, zapewnia stabilizację i właściwą przepuszczalność błon komórkowych. Dobrze wnika w tkanki skóry. Odżywia, zmniejsza jej wrażliwość na promieniowanie UV. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zwiększa elastyczność tkanki łącznej i działa przeciwstarzeniowo. Wygładza i nawilża skórę. Znana jest jako „eliksir młodości”.